Dla wielu inwestorów nieruchomości są obecnie najlepszą opcją lokowania kapitału. Dzieje się tak dlatego, że każdy obawia się utraty wartości swoich pieniędzy. Ma to przyczyny historyczne, nawet dziś mówi się o skutkach hiperinflacji sprzed prawie 100 lat, która doprowadziła do utrwalenia się w społeczeństwie awersji do ryzykownych metod inwestycji.
W związku ze spadającymi do zera stopami procentowymi, dużymi wahaniami wartości światowych rynków akcji i postępującą utratą zaufania do systemu walutowego, wiele osób obawia się o swoje oszczędności. Niskie stopy procentowe sprawiają, że produkty oprocentowane są tak naprawdę nieopłacalną inwestycją. Jeśli dodać do tego inflację, inwestorzy osiągają nawet ujemny zwrot z obligacji, certyfikatów inwestycyjnych lub lokat terminowych.
Nieruchomości dają inwestorom swoiste poczucie bezpieczeństwa – są przede wszystkim namacalne, nikt nie może ich ukraść. Mogą przetrwać setki lat, a także zostać przekazane potomkom. Ponadto, dają poczucie wolności. Właściciel nieruchomości sam decyduje o tym, co zrobi ze swoimi czterema kątami.
Dobrze zarządzana nieruchomość może być rentowna przez dziesiątki lat i stanowić zabezpieczenie na przyszłość.
Od kilkudziesięciu lat w Polsce pokolenia gromadziły majątek na nieruchomościach. Chęć zabezpieczenia się w ten sposób na starość jest niezmiennie wysoka. Ze względu na swoją stabilną wartość, nieruchomości są jedną z najbardziej popularnych form lokaty kapitału wśród Polaków. Nie są one przedmiotem bezpośredniego obrotu na giełdzie, nie ma dziennej ceny wykupu, żaden właściciel nieruchomości nie musi liczyć się z tak dużymi wahaniami wartości jak w przypadku akcji i innych papierów wartościowych.
W obecnych czasach istnieje wiele form czerpania korzyści z nieruchomości, m.in.:
Zakup nieruchomości jest poważnym, długoletnim przedsięwzięciem. Tak istotna decyzja powinna być dokładnie przemyślana, a przede wszystkim skonsultowana ze specjalistami.
Aby inwestycja była opłacalna, nieruchomość musi być rozpatrywana z ekonomicznego punktu widzenia. Inwestycja w nieruchomość powinna się opłacać w długim okresie czasu. Decydują o tym następujące czynniki:
Zakup nieruchomości, jak każda inwestycja, nie jest wolna od ryzyka. Jeśli zdecydujesz się na taką formę inwestowania, omów to z doświadczonym doradcą.