Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, które zwykle spłaca się przez wiele lat. Warto o tym pamiętać już na etapie wnioskowania o niego i przeanalizować wszystkie dostępne warianty, a przede wszystkim omówić je z doświadczonym ekspertem finansowym.
Najważniejszym elementem podczas starania się o kredyt na zakup nieruchomości jest sprawdzenie naszej zdolności kredytowej. Czym jest zdolność kredytowa? Dla banku to informacja o możliwościach spłaty danego kredytu w terminach określonych w umowie, a dla kredytobiorcy rozpoczęcie poszukiwań nieruchomości, której cena odpowiada jego zdolności kredytowej.
Na zdolność kredytową – oprócz wysokości otrzymywanych dochodów i historii kredytowej – może mieć wpływ wiek kredytobiorcy, jego stan cywilny, miejsce zamieszkania, czy nawet comiesięczne opłaty za media. Warto zaznaczyć, że od tych wszystkich parametrów zależy kwota uzyskanej przez nas pożyczki.
Uzyskanie kredytu hipotecznego to skomplikowany proces – warto poprosić o pomoc profesjonalistę.
Banki w ramach zabezpieczenia podpisywanych umów, wymagają zapłaty wkładu własnego do każdego zaciąganego kredytu. W roku 2020 wysokość wkładu własnego w bankach wahała się od 10% do aż 30%. Jak to wygląda w praktyce? Zakładając, że cena naszego wymarzonego mieszkania wynosi 400 tysięcy złotych, wysokość wkładu własnego może wynosić od 40 do nawet 120 tysięcy złotych. Warto pamiętać o tym, że banki często uzależniają wysokość marży kredytowej od wysokości wkładu własnego – im wyższy wkład własny, tym w przyszłości mniej odsetek do oddania.
Wysokość wkładu własnego, wymaganego przez banki, jest z roku na rok coraz wyższa – dlatego warto zacząć zbierać środki na wkład własny już dużo wcześniej.
Wkład własny nie jest jedynym dodatkowym kosztem, związanym z zakupem nieruchomości na kredyt, na który trzeba się finansowo przygotować. Do kosztów okołokredytowych zaliczamy między innymi: ubezpieczenie nieruchomości, opłaty notarialne, podatek PCC w wysokości 2% wartości nieruchomości, czy też opłaty sądowe. Najlepiej jest dokładnie zapoznać się ze wszystkimi kosztami kredytu, jakie znajdą się w umowie kredytowej, oraz dodać do nich koszty notarialne, sądowe i skarbowe.
Uzyskanie kredytu hipotecznego wiąże się zawsze z szeregiem formalności, dokładnym analizowaniem umów, przygotowaniem całej dokumentacji kredytowej. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na współpracę z profesjonalnym ekspertem kredytowym.
Specjaliści z biura Łowejko Nieruchomości posiadają oferty kredytów hipotecznych ponad 25 banków. Na jednym spotkaniu porównają dla Ciebie wszystkie warianty, omówią je i poinformują o niezbędnej dokumentacji. Podpowiemy Ci, jak zbudować zdolność kredytową i przygotować się do zawarcia umowy kredytowej. Chętnie podzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem. Pomożemy zakupić Twój wymarzony dom.
Kredyt hipoteczny wiąże się z szeregiem formalności – warto się do niego dobrze przygotować.
Chcesz kupić nieruchomość na kredyt? Skontaktuj się z naszym ekspertem finansowym, który pomoże Ci wybrać ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb. Zadzwoń i umów się na bezpłatne konsultacje. Zapraszamy!
Dział Finansowania Nieruchomości
Aleksandra Dróżdż
720-557-557