Każdy, kto chce kupić bądź sprzedać dom będzie musiał w pewnym momencie podjąć decyzję o tym, czy zatrudni agenta nieruchomości, czy też zajmie się sprzedażą sam. Faktem jest, że zarówno kupno, jak i sprzedaż nieruchomości wymaga znajomości rynku i zajmuje dużo czasu. Warto zatem rozważyć fachową pomoc biura – zarówno będąc właścicielem, jak i nabywcą nieruchomości.
Agent nieruchomości jest usługodawcą, który sprawia, że nasze mieszkaniowe marzenia się spełniają, a wszystkie transakcje są obsługiwane prawidłowo. Ten, kto myśli, że taki rodzaj działalności polega tylko na pisaniu ogłoszeń i otwieraniu drzwi kupującym, jest w błędzie. Jako pośrednik pomiędzy sprzedającym a kupującym, agent ponosi ogromną odpowiedzialność, a dodatkowo musi zapewnić sobie – poprzez wysoki poziom wiedzy technicznej i branżowej – odpowiednią renomę.
Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami zbudowane jest na trzech podstawowych filarach, które dotyczą zarówno sprzedających, jak i kupujących. Filarem tym jest z jednej strony pozyskiwanie i dokładne badanie dokumentacji, związanej z nieruchomością, jak również bezpośredni kontakt z właścicielami i zainteresowanymi stronami. Elastyczność i know-how oraz dogłębna znajomość rynku odgrywają jednak nadrzędną rolę i decydują o sukcesie i zadowoleniu klientów.
Praca agenta nieruchomości to szereg czynności, które mają doprowadzić do połączenia dwóch stron transakcji ze sobą.
Sprzedaż nieruchomości to bardzo złożony i skomplikowany proces, który najlepiej powierzyć osobie z odpowiednim, kierunkowym wykształceniem. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami pozyskują wszystkie niezbędne dokumenty, wykonują profesjonalną sesję zdjęciową, przygotowują nieruchomość do sprzedaży oraz prezentują ją zawsze z jak najlepszej strony. Tworzenie informacyjnych i atrakcyjnych opisów, wstępny wybór i negocjacje z zainteresowanymi, jak również organizacja terminów oględzin, również należą do zadań pośrednika. Są oni również ekspertami w wycenie nieruchomości i identyfikacji grupy docelowej przed prezentacją nieruchomości.
W przypadku sprzedaży pośrednik sporządza umowę przedwstępną, umawia notariusza i wspiera sprzedającego fachową wiedzą w kwestiach prawnych. Sprawdza wypłacalność potencjalnych nabywców i organizuje przekazanie kluczy po podpisaniu umowy. Nawet po sprzedaży, agent nieruchomości jest dostępny jako osoba kontaktowa i zajmuje się różnymi kwestiami, które są istotne dla sprzedającego, a mogły zostać przeoczone w trakcie transakcji. Ogólnie rzecz biorąc, agent nieruchomości przejmuje wszystkie zadania związane ze sprzedażą nieruchomości, a co za tym idzie, odciąża właściciela we wszystkich obszarach.
Od momentu wystawienia oferty na portale branżowe aż do podpisania aktu notarialnego musimy wykonać ciężką pracę, która usprawni i zabezpieczy całą transakcję.
Nie tylko właściciele nieruchomości, ale także potencjalni najemcy i kupujący mogą polegać na usługach specjalisty. Poszukiwanie odpowiedniej nieruchomości wymaga poświęcenia ogromnej ilości czasu, co często prowadzi do balansowania pomiędzy pracą ,a rodziną i poszukiwaniem domu lub mieszkania. Ten, kto zatrudnia agenta nieruchomości, powierza mu znalezienie nieruchomości zgodnie z jego wymaganiami i liczy na odciążenie w wielu czynnościach.
W imieniu klienta agent nieruchomości wyszukuje odpowiednią nieruchomość, organizuje spotkanie, aby ją obejrzeć i negocjuje z właścicielem. Doradza w kwestiach prawnych, zna wartość nieruchomości i wspiera kupującego w całym procesie oraz przy zawieraniu umowy. Jeśli agent nieruchomości znalazł odpowiednie mieszkanie lub dom dla swojego klienta, zajmuje się również sporządzeniem umowy i dba o odpowiednie przekazanie nieruchomości po zakończeniu wszystkich czynności.
Przy zatrudnianiu agenta nieruchomości wielu klientów myśli przede wszystkim o dodatkowych kosztach, które wynikają z korzystania z profesjonalnej usługi. Jeśli przyjrzymy się bliżej szczegółom sprzedaży lub zakupu nieruchomości, to przydatność usług świadczonych przez pośrednika, wyda nam się oczywista.