Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Kredyt hipoteczny jest najczęściej zobowiązaniem długoterminowym, często nawet 20-, czy 30-letnim . Nie powinno zatem nikogo dziwić, że w tym czasie mogą mieć miejsce sytuacje, które zmuszą nas do sprzedaży mieszkania z istniejącą już wierzytelnością hipoteczną.

Najczęściej mamy do czynienia z różnymi zdarzeniami losowymi, takimi jak : przeprowadzka do innego miasta, podział majątku, czy wymiana mieszkania na większe ze względu na  powiększającą się rodzinę. W dzisiejszych czasach dochodzi do tego też rosnąca stopa procentowa, a co za tym idzie rata kredytu, często przekraczająca nasze możliwości finansowe.

Pamiętajmy, że sprzedaż mieszkania z kredytem nie różni się znacznie od zwykłej sprzedaży. Kupujący zobligowany jest wyłącznie do wykonania dwóch oddzielnych przelewów – na konto sprzedającego oraz banku.

Tak więc … w jaki sposób sprzedać taką nieruchomość – krok po kroku?

Krok pierwszy:

Sprzedający musi pozyskać z banku zaświadczenie, informujące o aktualnym saldzie zadłużenia kredytu.

W poprawnym zaświadczeniu powinny być zawarte następujące informacje:

1) Poprawne dane kredytobiorcy

2) Aktualne saldo zadłużenia, pozostające do spłaty zobowiązania

3) Promesa banku na wykreślenie hipoteki

Krok drugi:

Wystawiamy mieszkanie na sprzedaż, najlepiej przez zaufane biuro nieruchomości, które dopilnuje wszystkich formalności, związanych ze spłatą naszego zobowiązania.

Krok trzeci:

Podpisujemy umowę przedwstępną, pamiętając o tym, żeby przedstawić kupującemu promesę banku. Czym właściwie jest ta promesa? Jest to zobowiązanie banku, że po spłacie kredytu hipotecznego w całości, wyda zgodę na zwolnienie hipoteki.

Krok czwarty:

Podpisujemy akt notarialny. Jest to zdecydowanie najważniejszy krok całej transakcji. Notariusz spisuje akt notarialny, w którym zawiera wszystkie niezbędne szczegóły transakcji, zwłaszcza sposób zapłaty. Pamiętajmy, że cena sprzedaży będzie podzielona na kwotę, którą przelewamy do banku oraz tą, która trafimy bezpośrednio na konto właściciela.

Krok piąty – ostatni:

Uzyskujemy z banku zgodę na wykreślenie hipoteki. To już ostatnia czynność, jaka zostaje nam do wykonania w związku ze sprzedażą nieruchomości obciążonej hipoteką. Otrzymane zaświadczenie dostarczamy do właściwych Ksiąg Wieczystych, celem wykreślenia hipoteki z działu IV nieruchomości.

5/5

Pamiętajmy, że nie ma ciężkich sprzedaży. Warto powierzyć swoje interesy profesjonalistom, znającym dane zagadnienie. Oszczędzimy w ten sposób stresu sobie i przyszłym właścicielom, a całą transakcję będziemy zawsze mile wspominać.

 

Eksperci Kredytowi Lendi w Lubaniu
Ul. Ratuszowa 26
59-800 Lubań
You don't have permission to register